Olga Rusin

Sopranbielo czer_ - Kopia

śpiewaczka, aktorka, pedagog

W 2011 roku ukończyła studia na Wydziale Wokalno-Aktorskim Akademii Muzycznej w Krakowie. Była stypendystką międzynarodowego projektu „Internationale Opernwerkstatt/ Festival der Jungen Stimmen (Szwajcaria 2015). Obecnie jej korepetytorem jest prof. Eva Blahova (Bratysława).

Współpracowała z „Teatrem Narodowym im. Leoša Janáčka” w Brnie gdzie zadebiutowała rolą Heleny w „Śnie nocy letniej” Benjamina Brittena oraz „Teatram Polskim w Poznaniu” w którym występowała w sztuce „Trojanki” Eurypidesa w reżyserii Kamili Michalak. Gościnnie pracowała między innymi z zespołem „Capella Cracoviensis”, „Warszawską Operą Kameralną” oraz orkiestrą „Sinfonia Varsovia”.

Jest laureatką nagród zdobytych na międzynarodowych konkursach wokalnych, takich jak pierwsze miejsce na konkursie muzycznym “Prof.Dr. Josef Dichler & Kimiko Sato Wettbewerb“ (Wiedeń 2016), nagroda B.Smetany oraz nagroda specjalna Towarzystwa Muzycznego V. Kapralovej w Toronto na „12th Montreal International Voice Competition, (Montreal 2013); drugie miejsce na „International Vocal Competition of Antonin Dvořák”, (Karlovy Vary 2011). Jako kameralista dokonała nagrań pieśni I.J. Paderewskiego, P. Perkowskiego, F. Nowowiejskiego. Specjalizuje się w wykonywaniu muzyki klasycznej i popularnej XX i XXI wieku. Z powodzeniem wykonuje utwory K. Weilla, G. Gershwina, B. Brittena oraz wielu współczesnych jej kompozytorów. Brała udział w nagraniach muzyki do kilku słuchowisk i przedstawień teatralnych. W 2017 roku wraz z J. Trelą, J. Nowickim i A. Wnukiem zrealizowała na antenie Radia Kraków premierę słuchowiska „Serce Ciemności” wg J. Conrada w reżyserii M. Warsickiej.

Jako pedagog, prelegent prowadziła wykłady, audycje i warsztaty w Narodowym Instytucie im. Fryderyka Chopina. Współpracowała między innymi z Teatrem Powszechnym i Teatrem Studio w Warszawie, przygotowując aktorów do zadań sceniczno-muzycznych. Od dwóch lat pracuje z młodymi adeptami sztuki aktorskiej ucząc impostacji głosu w Studio Teatralnym „Kadr”.