Lucyna Białas

SONY DSCSopran

W roku 2009 z wyróżnieniem ukończyła Akademię Muzyczną im Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy na wydziale wokalno-aktorskim.

W 2007 była stypendystką Marszałka woj. Kujawsko-Pomorskiego. W tym samym roku brała udział w programie stypendialnym Erasmus, studiowała w Jazeps Vitols Latvian Academy of Music w Rydze w klasie Prof. Kristiny Gailite. Pogłębiała umiejętności śpiewu m.in. podczas Letnich Kursów Muzyki Dawnej w Bydgoszczy oraz kursach wokalnych u m.in: T. Żylis-Gary, H. Łazarskiej, M. Robavsa. Obecnie kontynuuje naukę u Jacka Pazoły (tenor).

Współpracowała z m.in: Młodzieżową Orkiestrą Radia PIK w Bydgoszczy, Kwartetem Pomorskim, El-Jazz Big Band w Bydgoszczy, Capellą Bydgostiensis. Powadzi intensywną działalność koncertową. Jest członkinią zespołu muzyki dawnej „Laboratoire de la Musique”.

Debiutowała w roku 2007 na deskach Opery Nova w Bydgoszczy w roli Papageny w „Czarodziejskim Flecie” W.A. Mozarta. W 2008 r. wcieliła się w postać Czarownicy w „Dydonie i Eneaszu” H. Purcela w studenckim spektaklu  w Operze Nova w Bydgoszczy. Dyplom zaśpiewała jako Hrabina Zedlau w operetce „Wiedeńska Krew” J. Straussa w Poznańskim Teatrze Muzycznym.  Obecnie współpracuje z Teatrem Wielkim im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu gdzie wcieliła się w rolę m.in. Pierwszego Rzemieślnika w „The Fairy Queen” H. Purcela oraz Lali w „Dniu Świra” H.F. Tabęckiego, Barbariny w „Weselu Figara” W.A. Mozarta, Pasterki w  operze „Dziecko i czary”  M. Ravela, Ojczyma  w bajce ” Kto się boi wysokiego C” D. Anfelli.